Gyereket nevelni nagyon nehéz, és senkinek nincs joga ahhoz, hogy ítélkezzen a másik szülői módszerei felett. Ugyanakkor van egy finom választóvonal a szülők által elkövetett hibák és a mérgező szülők nem megfelelő magatartása között. Most abban segítünk, hogy tudd beazonosítani és helyesen kezelni a mérgező szituációkat, melyek az egészségre is károsan hatnak.
Megmutatjuk, hogyan érinti a gyerekek pszichéjét, és hogyan kezeld a szülő-gyerek között felmerülő konfliktusokat.
-
1 “Félj tőlem, de szeress!”
A mérgező szülőknél az érzelmi támadás a szeretet és a figyelem szinonimája. Az ilyen családokban a gyerekek már megtanulták, hogy akár a kulcs zörgéséből vagy a léptekből kikövetkeztessék, szüleik milyen hangulatban vannak éppen. Az ilyen gyerekek állandó félelemben és aggodalomban élnek. Az ilyen típusú szülők többnyire megsértődnek, ha a kedves megnyilvánulásaikat kétkedve fogadják. Azt állítják, megtesznek a gyerekért mindent, az mégis hálátlan.
-
2 “Foglalkoznod kell a felnőttek problémáival, de jogaid nincsenek.”
A mérgező családokban a szülő megosztja a felelősséget a gyerekkel. Például, a gyerek ilyenkor gyakran azt hiszi, hogy kifejezetten az ő rossz viselkedése miatt iszik az apa, hogy lenyugodjon.
[quads id=6]
Később a gyerekeket bevonják a felnőttek közötti veszekedésekbe is. A tizenévesek kénytelenek lesznek végighallgatni szülei panaszkodásait, és alkalmazkodni a bonyolult helyzetekhez, egy cipőben járni a szüleikkel, segíteni, toleránsnak lenni, támogatást nyújtani. Sajnos ezekben az esetekben a gyerekeknek nincs joguk ahhoz, hogy kifejezzék saját véleményüket.
-
3 “Legyél a legjobb, de ne feledd, hogy nem vagy különleges.”
A nárcisztikus szülők elvárják a gyerekeiktől, hogy azok a maximumon teljesítsenek. Ugyanakkor, minden eredményt, amit a gyermek elér, magától értetődőnek vesznek. Megvető megjegyzéseikkel tönkretehetik a gyerek életét, mert abban a hitben fog felnőni, hogy mindig is csalódást okozott a szüleinek.
-
4 “Nyílj meg nekem, de ne lepődj meg, ha kigúnyollak.”
A mérgező szülők erőltetik, hogy a gyerekeik legyenek velük őszinték, és gyakran hibáztatják őket, ha nem akarják megosztani velük az érzéseiket. Később azonban a korábban hallottakat a gyerekek ellen használják fel. Ez kétféleképpen történhet:
[quads id=5]
- A rokonok, a szomszédok és mások is értesülnek arról, amit a gyerek bizalmasan mondott a szülőnek. A szülő pedig ebben semmi rosszat nem lát.
- A gyerek lehetőséget ad arra, hogy a szülő szidja vagy szarkasztikus kommenteket fűzzön a hallottakhoz.
-
5 “Rossz vagy, ne is próbálj meg jó lenni.”
Minél kisebb egy gyerek önbizalma, annál könnyebb őt kontrollálni. A mérgező szülők kibeszélik gyermekük hibáit és kudarcait, a legtöbb esetben pedig a külsejére is megjegyzést tesznek, mert ez az egyik legérzékenyebb pont. Ha nincsenek nyilvánvaló “hibák”, akkor kitalálnak néhányat.
Az ilyen szülők a gyermekben alsóbbrendűségi komplexust keltenek, nem akarják azt látni, hogy a gyerek valami új dolgot kipróbál és sikerre is viszi. A mérgező emberek nem akarnak sikeres gyereket, aki kinyilvánítja az akaraterejét.